Zdielaj
DOM POD JABLOŇOU

DOM POD JABLOŇOU

DOM POD JABLOŇOU

KONCEPCIA:

Charakter: nízkoenergetická modrená drevostavba s prístupom slow dizajnu, využívajúca širokú škálu najnovších technológii v kombinácii s tradičným remeselným opracovaním materiálov (omšievanie, sochárska kresba).

Konštrukcia: je tvorená drevenou rámovou a zrubovou konštrukciou, zasklené steny sú bezrámovo osadené v hrázdenej konštrukcii. Využité sú v maximálnej miere recyklované materiály (šamotová tehla, drevený a kamenný odpad).

Typ domu: green house so zrastlým stromom- jabloňou v postupne presklievanom átriu, vzhľadom na adaptáciu k novému prostrediu samotného stromu.

Dispozícia: Strom ako centrum dispozície, optický a zvukovo delí stavbu na prednú, vzdušnú vežu, kde sú detské izby a na zadnú masívnu časť zasadenú v zemi, ktoré tvorí dennú časť.

Výraz: Je založený na súlade a nie na kontraste s prostredím, tradičné prvky sú použité s odstupom, ktorý ma súčasná generácia a nie so snahou rozvíjať retrotradicie.

Dom pod jabloňou je postavený v duchu slow dizajn, presnejšie pri použití princípov slow architecture. Je to prístup, ktorý vznikol v opozícii do fast štýlu života a tvorby.


Spoluautori: Martin Kubovský, Anna Maria Jarina

  • Rok : 2004
  • Mesto : MARIANKA
  • Spolupráca : Konštrukcia: Ján Nosálek Výtvarné dotvorenie: Marcin Rząsa