Zdielaj
VILA NAD MESTOM

VILA NAD MESTOM

VILA NAD MESTOM

Stavba pôsobí uceleným dojmom, je kompaktná. Autor preferuje orientáciu budovy s hlavnými výhľadmi na prírodnú scenériu – s bonusovým výhľadom na miestne horské dominanty. Dom disponuje veľkorysým vnútorným priestorom, dominantným architektonickým prvkom je príjemná kombinácia strešných rovín a exteriérových materiálov, ktoré sú kompletne obložené dreveným prírodným materiálom, doplnené kontrastne tmavosivým oplechovaním striech a okenných otvorov. Južnú terasu a čelnú presklenú časť fasády na prízemí vhodne tieni prestrešením a aj vonkajšími roletami, čo reflektuje meniacu sa klímu v letnom období aj v danom regióne.

Ústredný obytný priestor je veľkoryso navrhnutý, presvetlený slnečným svetlom a zároveň difúznym severným svetlom. Je vertikálne otvorený až po strešnú rovinu, vizuálne prepojený s galériou a schodiskom.

Za zmienku určite stojí účelné riešenie vnútornej dispozície: Hosťovská izba je radená v diskrétnej zóne vstupu, WC a technickej miestnosti. Má priradený samostatný sprchový kút s umývadlom. Priestory spálne sú prístupné zo zóny kuchyne a jedálne. Spálňa má vstavaný šatník a priamy vstup do kúpeľne s infrasaunou. Obdobne má priamo prístupnú kúpeľňu aj spálňa na poschodí. Vstup do spálne je z obytnej galérie s plochou vyše 18 m2.

Zanedbaný nebol ani komplexný návrh vnútornej techniky prostredia s prvkami takmer nulového štandardu, s využitím obnoviteľných zdrojov (vrátane pasívnych solárnych ziskov) spolu s nadštandardne nadimenzovanou tepelnou ochranou. Dom tak skĺbuje nadštandardný užívateľský komfort s racionálnou prevádzkou

  • Rok : 2021
  • Mesto : DOLNÝ KUBÍN
  • Investor : SÚKROMNÁ OSOBA
  • Spolupráca : Kontrakting stavebné montáže s. r. o.