Zdielaj
KAŠTIEĽ A SÝPKA V ČUNOVE

KAŠTIEĽ A SÝPKA V ČUNOVE

KAŠTIEĽ A SÝPKA V ČUNOVE

Na hraniciach mesta zostala zabudnutá ale zachovalá stredoveka sýpka a chatrajúca nedokončená rekonštrukcia kaštieľa s náznakmi pôvodnej barokovej a klasicistickej výzdoby.

Projekt

Projekt komplexnej obnovy Kaštieľa v Čunove Ateliér  VAN JARINA začal pripravovať v roku 2018.

Predmetom riešenia bola celková obnova barokovo-klasicistického kaštieľa z 2.pol. 18. storočia, ktorý bol dlhodobo bez využitia v značne zanedbanom a zdevastovanom stave. Medené strešné zvody, vymenené pred desaťročím, boli rozkradnuté a do objektu zatekalo a postupne degradoval.

Pre spoluprácu sme oslovili statika – p. Kohuta, ktorý sa tomuto projektu venoval už od 80-tych rokov XX. storočia. Úlohou projektu bolo predo všetkým zachrániť stavbu a príležitosťou na financovanie rekonštrukcie sa stala výzva EÚ pre vznik nových ekocentier.

Naším zadaním bolo prispôsobenie priestorov kaštieľa na environmentálne edukačné centrum.

 

Kaštieľ je prízemným objektom s valbovou strechou. Súčasťou stavby je aj suterén na východnej strane mimo pôdorysného obrysu kaštieľa. Po dlhoročnom podmokaní, napriek rozsiahlej aplikácií chemickej injektáže, steny suterénu len postupne strácajú prebytočnú vlhkosť. V budúcnosti tieto priestory  budú slúžiť pre tvorivé dielne ekocentra.

Súčasťou obnovy bolo zobytnenie podkrovia pre prechodné ubytovanie pri zachovaní tvaru, sklonov a výšky pôvodnej strešnej konštrukcie. 

Predmetom komplexnej pamiatkovej obnovy a reštaurovania v rokoch 2021 až 2024 boli všetky stavebné, umeleckoremeselné a výtvarné prvky pamiatky. Neplánovaným benefitom obnovy je nález zvyškov barokovo-klasicistických nástenných malieb zo začiatku 19. storočia.

Revitalizoval sa aj celý areál, vrátane záhrady. Pribudlo oplotenie areálu, biotopové jazierko, bylinková a úžitková záhrada, prístrešok pre edukačné účely, prírodné herné prvky, parkovisko a informačné panely. Stavba je pripravená  pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie.

 

Projekt znovu prešiel „mlynčekom“ schvaľovania, požiadavky niektorých organov sa vzájomne vylučovali. Podarilo sa nám v šibeničnom termíne 6-tích mesiacov vypracovať a schváliť projekt včítanie získania všetkých potrebných povolení. Až v roku 2021 sa ukončilo verejne obstarávanie na dodávateľa rekonštrukcie stavby kaštieľa v rámci kritéria najnižšej ceny. Rekonštrukcia stavby sa začala v termínovom a finančnom strese všetkých zúčastnených.

Po obnove pamiatka slúži ako moderné regionálne ekocentrum.

Budova Sýpky čaká stále na rekonštrukciu.

Príbeh

Peter Szapáry dal v Čunove medzi rokmi 1757 až 1781 postaviť neskorobarokový kaštieľ. Nešlo o rodinnú rezidenciu, ale o menšiu vidiecku stavbu, ktorú majitelia využívali najmä v lete, počas pobytov na panstve. Jednoposchodový objekt kaštieľa je čiastočne podpivničený a zastrešený valbovou strechou. Obdĺžnikový pôdorys má trojtraktovú dispozíciu so stredovou chodbou a dvomi vstupmi. Vedľajší zadný vstup na juhozápade viedol do priľahlého parku. Dominujúcim architektonickým prvkom kaštieľa je klasicistický portikus hlavného vstupu s trojuholníkovou atikou na severovýchodnej fasáde.

Fasády sú hladké, akcentované len kamennými šambránami okien a korunnou rímsou. V interiéri sa zachovali valené a pruské klenby, časť priestorov je plochostropá. Ústredným priestorom je veľká sála. Zvláštnosťou sú suterénne priestory, ktoré sú síce dostupné z interiéru, ale ležia mimo pôdorysu kaštieľa. Zaujímavá je maliarska výtvarná výzdoba interiéru s motívmi kvetov, klasov a poľnohospodárskeho náradia. Pozoruhodná je aj na stenách namaľovaná imitácia tapiet a rámovaných obrazov. Szapáryovci odpredali čunovský veľkostatok aj s kaštieľom v r. 1905 grófovi Elemérovi Lonayovi a jeho manželke, belgickej princeznej Štefánii. Po prvej svetovej vojne až do r. 1947 bolo Čunovo súčasťou Maďarska. Po znárodnení slúžil kaštieľ nejakú dobu na rôzne hospodárske účely a posledné desaťročia už len chátral bez využitia. 

Základne údaje

Lokalita: Čunovo
Vlastník: Hlavné mesto SR Bratislava, nájomca Bratislavský samosprávny kraj
Obnova: komplexná obnova, 2021 – 2024
Štátny pamiatkový dozor a metodika obnovy: KPÚ Bratislava, Mgr. Natália Ferusová
Architektúra: Ing. arch. Ivan Jarina, Ing. arch. Martin Kubovský, Ing.arch. Štefan Šuster
Architektonicko-historický a umelecko-historický výskum: PhDr. Z. Zvarová, Mgr. T. Janura, Ing. V. Vagenknechtová
Reštaurátorský výskum a návrh na reštaurovanie a reštaurátorské práce: Akad. mal. V. Mýtnik, Mgr. art. P. Ševčík, Mgr. art. P. Záhora, Mgr. art. T. Molnár, Mgr. art. P. Hrachovský
Realizácia: MBM-GROUP a.s.

  • Rok : 2024
  • Mesto : BRATISLAVA
  • Investor : BSK
  • Spolupráca : foto zdroj BSK